לקבלת פרטים נוספים ללא התחייבות
  מערכות AC/DCהנדסה ביו-רפואיתהנדסה כימיתמעבר חוםהנדסת חומריםאנליזה נומרית, FEA, PDEמכניקת זורמים (CFD)פיזיקהמערכות RFביוטכנולוגיההנדסת תגובה כימיתMEMSאקוסטיקהמכניקה מבניתמערכות אופטיות ופוטוניםאלקטרוכימיהננוטכנולוגיההנדסת נפט וגזאלקטרוסטטיקהמגנטוסטטיקהגיאופיזיקההידרולוגיה, זרימה תת קרקעיתרעש ותנודותזיהוי מערכת / כיול מודל

  מסמלצים את תופעת ה- Crosstalk של אנטנות במטוס!

  בעולם בו מערכות התקשורת בכלי טיס הופכות מורכבות יותר ויותר, לעיתים קרובות ניתן למצוא מספר אנטנות הממוקמות באותו המטוס.
  הדבר יוצר תופעה הנקראת “ערב דיבור”, Crosstalk באנגלית, הפרעה באותות אשר זולגים מקו אחד למשנהו, דבר שעלול להפריע לתפקוד של כלי הטיס.
  במודל אשר יוצג בפירוט במאמר זה, נראה כיצד לבנות בתוכנת COMSOL Multiphysics® 5.1 סימולציה של ההתערבות בין שתי אנטנות זהות – אחת משדרת והשניה מקבלת – במרכב של מטוס, במטרה לנתח את ההשפעה של תופעת ה- Crosstalk.

  תעופה יעילה

  לאנטנות יש תפקיד משמעותי בעולם התעופה. הטייסים מסתמכים עליהן במטרה להבטיח כי כלי הטיס שומר על הפוזיציה ועל היישור הבטוחים והנכונים. הדבר חשוב ביותר במיוחד במצבים בהם הראות לקויה, כמו בלילה ובתנאי מזג אוויר לא נוחים. על כן, כדי להבטיח טיסה בטוחה, אנטנות אלו מוכרחות להיות בעלות אמינות גבוהה.

  מיקומן של מספר אנטנות במרכב בודד של מטוס עשוי להיות בעייתי, שכן עלולה להתרחש התופעה של “Crosstalk” – “ערב דיבור”. תופעה זו מתרחשת כאשר אותות אלקטרומגנטיים מאנטנה אחת מתערבבים עם האותות של אנטנה אחרת ויוצרים הפרעות. כאשר הפרעה מתרחשת בין אנטנה משדרת המשדרת לאנטנות על הקרקע ולמתקנים קולטים המקבלים אותות מאנטנות על הקרקע, הדבר עלול להשפיע על התפקוד של כל כלי הטיס.

  ע”י סימולציה של Crosstalk אנטנות במרכב של מטוס, ניתן לקבוע היכן למקם את האנטנות המשדרות והמקבלות בכדי להבטיח תקשורת יעילה ובטוחה. לצורך כך, בואו נעיף מבט על מדריך חדש אשר שוחרר עם ®COMSOL Multiphysics גרסא 5.1.

  סימלוץ Crosstalk במרכב של מטוס

  מודל המטוס עשוי מגוף מתכתי ושתי אנטנות, בחלק העליון של המרכב ובחלק התחתון. השטחים העשויים מתכת ממודלים עם מוליך חשמלי מושלם (PEC – PERFECT ELECTRIC CONDUCTOR). את המטוס מקיף מרחב כדורי של אוויר, אשר סגור ע”י שכבות תואמות מושלמות (PMLs – PERFECTLY MATCHED LAYERS), אשר מחקות מקום פנוי אינסופי. ה- PMLs מבטיחות כי אין כלל השתקפות מהגבול של המרחב האווירי.

  האנטנות עשויות מרצועות מתכת בבלוק דיאלקטרי. הן הוקטנו עם תכנון של קו מעוקל, אשר מקטין את העכבה החשמלית הנכנסת שלהן שתהיה נמוכה מהעכבה החשמלית המיוחסת של 50 אוהם. טכניקת עיצוב אנטנת מוט יחיד מתקפלת על מישור קרקע גדול משמשת להתאמת עכבה חשמלית נמוכה התחלתית.
  בסימלוץ האנטנות מוקם גם lumped port ברווח שבין הקו המעוקל ומרכב המטוס. פרמטרים S חושבו מה- lumped ports הללו כדי להראות את התכונות התואמות של האנטנות כמו גם את רמת ההפרעה שלהן האחת עם השניה כאשר ממוקמות בקונפיגורציות שונות.
  הסימולציה מציגה אזורים מוצלים ומוארים של מרכב המטוס. אזורים מוצלים הם תחומים בהם מבנה המטוס, כמו הכנפיים, הסנפירים, והמדפים, מעכבים את יכולת השידור של האנטנה המשדרת. מהצד השני, החלקים המוארים אינם מופרעים ע”י אף ציוד. המשמעות היא שהאזורים המוצלים הינם מיקום טוב יותר לאנטנה הקולטת, כיוון שתהיה פחות הפרעה מהאנטנה המשדרת, בעוד שהאזורים המוארים פחות אידיאליים. האיורים הבאים מציגים את עוצמת השדה החשמלי של האנטנה המשדרת ואת ההשפעה שלה על האנטנה הקולטת בשלוש תצורות שונות.

  הנוכחות של אזורים מוארים ומוצלים עוזרת בקביעת המיקום הטוב ביותר של האנטנות במרכב המטוס.

  בסט חלופי של תמונות, המוצגות מטה, התנהגות השדה החשמלי מוצגת על סקלאת הדציבלים כאשר האנטנה הקולטת נבחנת בשלושה מיקומים שונים החל באחורי ועד לקדמת מרכב המטוס. מתמונות אלו אנו יכולים להסיק שהאזורים המוצלים הם הכי טובים כאשר האנטנה ממוקמת בצד האחורי של המטוס. עובדה זו מאושרת כאשר משווים את שלושת פרמטרי ה- S המחושבים בשלושת הקונפיגורציות השונות הללו.

  ע”י מידול של Crosstalk אנטנות עם ®COMSOL Multiphysics גרסא 5.1 ומודול RF, באפשרותכם לבצע אופטימיזציה למיקום של האנטנות על מרכב המטוס לטובת תכנון כללי מעולה המבטיח טיסה בטוחה.

  cancer-hypothermia

  אונקולוגיה היפרתרמית: היפרתרמיה לטיפול בסרטן טמפרטורות גבוהות יכולות להיות מנוצלות לטובת הרס של תאים סרטניים, כשיטה לטיפול בסרטן הידועה כ- "אונקולוגיה היפרתרמית". על אף העובדה כי הרעיון מאחורי שיטות טיפול אלו קיים כבר...

  car-batteries

  מדוע בטריות הרכב מתפקדות בצורה דלה במזג אוויר חורפי? הנעת הרכב בבוקרו של יום חורפי עשויה להיות חוויה לא נעימה כלל אם לא היינו פרואקטיביים בלילה שלפני. כאשר אין באפשרותנו להדליק את המנוע, לרוב האשמה נופלת על הבטריה. מדוע...

  frenle-performance

  תוצאותיו של מודל של בחינת ביצועים עולות בקנה אחד עם חוקי פרנל האם אי פעם תהיתם מדוע שייטים מרכיבים משקפי שמש מקוטבות (Polarized)? זאת כיוון שקרני השמש המשתקפות מהמים בעיקר מקוטבות בכיוון אחד, ומשקפי שמש מקוטבות יחסמו את...

  baseball-serving

  הפיזיקה שמאחורי הגשות הבייסבול - אפקט מגנוס, שדרת המערבולות של פון קרמן ועוד מגישים מקצוענים בבייסבול מסוגלים לגרום לכדור לנוע שמאלה, ימינה, למטה, ואפילו למעלה (בערך) על מנת שיחלוף על פני החובט של הקבוצה היריבה. הפיזיקה...

  סכנה נוספת בקורוזיה – מחקר מעניין שבוצע ב- ®COMSOL Multiphysics בתעשייה הימית

  סכנה נוספת בקורוזיה! והי עובדה ידועה כבר שנים רבות כי הסכנה בקורוזיה נעוצה בכך שהיא מסכנת את המבנים עליהם היא משפיעה. הדבר רלוונטי במיוחד בתעשייה הימית בה כשלים חומריים מובילים לדליפות ובעיות דומות. כעת, סכנה חדשה אורבת...

  חקירה מתחת לפני האדמה עם אנליזה פורואלסטית המודל של מגדל פיזה

  חקירה מתחת לפני האדמה עם אנליזה פורואלסטית*! המודל של מגדל פיזה המגדל הנטוי של פיזה נחשב לאחד מסימני הנוף המפורסמים ביותר בעולם, למרות שסביר להניח כי מהנדסים גיאוטכניים רואים אותו יותר ככשל בניה. בכדי למנוע את אותו גורל...